امروز: سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 
تاريخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ کد خبر: 1090
صمد صالح طبری

اگر شورای شهر بخواهد همچنان به این نگرش خود ادامه دهد در حقیقت به آرای مردم پشت کرده است. زیرا حکایت های جاری از عملکرد ضعیف و غیرقابل بیان شورائیان نشان دهنده نوعی اتلاف وقت، عدم تصمیم گیری های سازنده و قابل بیان برای تحقق برنامه های رشد و توسعه شهر بابل در شأن مردم با فرهنگ بابل در سالی که مزین به فرهنگ نیز است، نمی تواند باشد.

حدود 8 ماه از شروع فعالیت های شورای اسلامی شهر بابل می گذرد. این شورا در مدت 8ماه گذشته  در سکوت مطلق ایام را سپری کرده است و با چراغ خاموش در تاریکی می راند. اعضای شورای اسلامی شهر بابل در این مدت حتی یک نشست مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه های ارتباط جمعی این شهر برگزار نکرده اند تا  رسانه ها و مردم با ویژگی های کاری و برنامه های این شورا برای رشد و توسعه شهر بابل آشنا شوند.
افزایش اعضای شورای چهارم از 7 به 13 نفر، بیش از پیش بر این ناهمگونی شورا افزوده است. آنچه که تاکنون از این شورا دیده شده است، همانا تعیین شهردار سابق بابل به سمت شهردار جدید  و تصویب بودجه سال 93 بوده است. بررسی 8 ماهه عملکرد شورای چهارم مؤید این مطلب است که این شورا تاکنون نتوانسته است خواسته های مردم را آنچنان که باید برآورده نماید. مردم معتقدند شورای شهر بابل بجای حل مشکلات و معضلات شهری و برنامه ریزی برای رشد و توسعه شهر عقب مانده بابل، در نخستین گام با درخواست وام از صندوق قرض الحسنه مبلغ 360میلیون ریال تسهیلات با کمترین سود برای اعضا دریافت کرده است تا آثار خدمتگزاری آنان به مردم و موکلان را  بهتر نشان دهند.
مردم که از فرصت طلبی و سوء استفاده های احتمالی صاحبان مقام و قدرت از جایگاه قانونی شان خاطره های خوشی ندارند از این حرکت شورای شهر بسیار آزرده خاطر و ناراحت شده اند. البته شورای شهر برای توجیه این حرکت ناصواب شان می گویند، برای فشار نیاوردن به  بودجه شهرداری، این وام را برای خرید خودرو تقاضا کرده اند. در حالیکه همه می دانند اکثر اعضای شورای شهر دارای خودروهای شخصی بوده و در جریان برگزاری انتخابات شورای شهر برای ورود به شورا نیز میلیون ها تومان هزینه کرده اند و تبلیغات وسیع ستادهای انتخاباتی در سطح شهر شکی در این هزینه کردن ها باقی نگذاشته است. برداشت های مردمی نشان می دهد که در مقایسه با شوراهای قبلی ، شورای چهارم  در مدت 8 ماه گذشته  عملکرد بسیار نازل و ضعیفی از خود نشان داده است که  این عملکرد برای مردم جای سئوال دارد.
در آستانه فرا رسیدن  9 اردیبهشت روز شوراها  باید اذعان کرد،  با چنین وضعیتی که آسمان شورای شهر بابل غبارآلود است نباید انتظار معجزه از شورای چهارم را داشت. مگر آنکه  آنها اراده کنند و این آسمان غبارآلود را کنار بزنند و برای دل مردم کار کنند و به تعهد اخلاقی و کاری که در دوران تبلیغات انتخابات به مردم داده اند  به نیکی عمل کنند.
header-shora_01مردم که با دهها آرزو و امید برای تحقق شعارهای شورائیان به آنها رأی دادند، انتظار داشتند این شورای 13نفره  نسبت به دوره های قبلی منسجم تر، موفق تر، با برنامه ریزی بهتر و اصولی با کارایی بیشتر فعالیت کند که متاسفانه تاکنون این چنین نبوده و این آرزو و امیدها نقش بر آب شده است.
عملکرد 8ماهه شورای شهر بابل در اتاق های عمارت سه راه چیت سازی،  جز اتلاف وقت  در این مدت و اخذ وام های360 میلیون ریالی  مطلب مهم دیگری حتما برای بیان کردن به مردم شهر نداشته اند که از برگزاری یک نشست مطبوعاتی طفره می روند. شورائیان باید حقایق را با مردم در میان بگذارند و علل کم کاری هایشان را با رسانه ها و موکلانشان تشریح نمایند. در حالیکه شهرهای دیگر استان و کشورمان با استفاده از فرصت هایی که برای خودشان ایجاد کرده اند هشت اسبه در حال تازیدن هستند. شورائیان بابل در حال پرداخت بدهی های انتخاباتی و اخذ وام و خرید خودروهای کذا و کذا هستند و تازه طلب کارانه ادعا دارند که داریم برای بودجه شهرداری دلسوزی می کنیم که باید گفت: جل الخالق! کلا و حاشا!!!
با توجه به اینکه در دوره سوم شورا مصوب شده است تا شهرداری بابل به 2 ناحیه تقسیم شود و شهرداران جدید توسط شهردار بابل تعیین گردند. و شهردار فعلی در زمان مصوبه شهردار وقت بابل بوده است، حال که بیش از 8 ماه از فعالیت این شورا در دوره چهارم می گذرد چرا زمینه تعیین شهرداران و استقرار شهرداری نواحی اجرایی نشده است؟ مردم حق دارند بدانند که مشکل از کجاست؟ از کمبود بودجه، یا شهردار بابل، یا شورای شهر بابل؟ بالاخره یک جای کار باید ایراد داشته باشد و مردم از آن بی اطلاعند.
متاسفانه به دلایلی نامعلوم حتی این امر نیز تاکنون محقق نشده است. آیا در این زمینه شهردار بابل مقصر است که شهرداران 2 ناحیه را معرفی نمی کند؟ یا اعضای شورای شهر خواهان معرفی نیروهای مورد وثوق خودشان برای تعیین شهرداری نواحی هستند و می خواهند از شهردار منصوب شده شان باج بگیرند. اگر این نوع باج خواهی شورا نمی گذارد انتصاب و معرفی شهرداران سیر قانونی خود را طی کند. شهردار باید تعارف و ترس از استیضاح و برکناری احتمالی، بدون واهمه و با توکل بر خداوند سبحان موانع و مشکلات را با رسانه ها بعنوان رابط مردم و مسئولان مطرح نماید تا حقایق پنهان در آسمان غبارآلود شورا نمایان شود. واگر شهردار بابل در معرفی شهرداران مورد نظرش سهل انگاری کرده است. این حق قانونی اعضای محترم شورای شهر است تا اهمال کاری و بی توجهی شهردار در این زمینه را به اطلاع رسانه و موکلان برسانند. و اگر شهردار و شورا مشکلات دیگری در این زمینه دارند و کمبود بودجه و مسائل دیگری آنان را آزار می دهد  بصورت مشترک مسائل را بازگو نمایند و نگذارند بابل بیش از اینها از قافله پیشرفت و توسعه باز بماند.
در حالیکه اکثر مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی در حوزه کاری شان خبرنگاران هر منطقه را به نام می شناسند متاسفانه برخی از اعضای شورای شهر بابل با گذشت 8 ماه از شروع فعالیت شان ، حتی برخی از چهره های  قدیمی مطبوعاتی را  نیز نمی شناسند. زیرا به خاطر عملکرد ضعیف شان و دریافت وام 360 میلیون ریالی و مسافرتهای مأموریتی و … فرصت ندارند تا در جلسه های مطبوعاتی حضور یابند و خبرنگاران را از نزدیک رؤیت نمایند.
این در حالی است که از ادوار گذشته تاکنون یکروز  پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهور، فرد منتخب انتخابات یکروز پس از برگزاری انتخابات، در نخستین گام با برگزاری نشست مطبوعاتی، از مردم تشکر می کند و برنامه های کاری خودش را نیز تشریح می کند. اما شورای شهر بابل در هشت ماه گذشته از انجام این مهم سر باز زده است، که جای بسی تاسف می باشد.
اگر شورای شهر بخواهد همچنان به این نگرش خود ادامه دهد در حقیقت به آرای مردم پشت کرده است. زیرا حکایت های جاری از عملکرد ضعیف و غیرقابل بیان شورائیان نشان دهنده نوعی اتلاف وقت، عدم تصمیم گیری های سازنده و قابل بیان برای تحقق برنامه های رشد و توسعه شهر بابل در شأن مردم با فرهنگ بابل در سالی که مزین به فرهنگ نیز است، نمی تواند باشد. از جمله اهداف مهم تشکیل شوراهای اسلامی پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی شهر از طریق همکاری مردم و نظارت بر امور شهری است.
بررسی شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی شهر بابل باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا مردم به آرایی که داده اند امیدوار شوند.
براساس وظیفه رسانه ای لازم است نکاتی را که در زمان ابری بودن آسمان شورای شهر در سال 1386 برای اعضای  وقت شورای شهر سوم بابل در یکی از نشریات محلی مطرح کرده بودم. یک بار دیگر برای اعضای شورای چهارم نیز برای یادگاری تکرار می نمایم. از آنجایی که اکثر این موارد از سال 1386 تاکنون پیگیری  و یا اجرایی نشده اند، انتظار می رود تا این مطالب بصورت تاریخی درآیند. و برای اعضای شوراهای پنجم و ششم و… نیز ایضا تکرار گردد.
مروراین نکات در سال 1393 خالی از لطف نیست.مطالبی که اگر اراده و فعل خواستن در آن صرف شود، حداقل می تواند در برنامه ریزی برای آینده شهر بابل مورد توجه ویژه قرار گیرد:
1- تشکیل ستاد شهر سالم با اهداف سلامت جسمانی، رفاه روحی و آسایش اجتماعی شهروندان محترم بابل
2- فراهم آوردن زمینه های تاسیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی شهر بابل با استفاده از نیروها و کارشناسان مجرب و ماهر
3- تأسیس موزه شهر، برای نگهداری و نمایش وسایل و ابزار زندگی سنتی و نسل های گذشته مردم این شهر
4- ایجاد زمینه های لازم برای تشویق سرمایه گذاران و جلب مشارکت های مردمی برای ایجاد صنایع تبدیلی  در منطقه بویژه بهار نارنج
5- تاسیس رادیوی شهر بابل
6- ایجاد پارکها و تفرجگاه های شهری در سطح شهر
7- اختصاص آب بندان های 3 قلوی حیدرکلا برای ایجاد مرکز گردشگری شهری، ورزشهای آبی و…
8- ایجاد مراکزی برای تولید و عرضه سوغات بابل در تمام فصول سال
9- ایجاد تله کابین و تله سی ژ در منطقه پارک جنگلی بزچفت و بابل کنار
10- بررسی کارشناسی برای اختصاص زمین 400هکتاری مجتمع گاودشت و اطراف آن بخاطر همجواری شهرستان های بابل و آمل برای احداث فرودگاه بین المللی
11- تعیین یک روز تاریخی و مذهبی برای روز ملی بابل و تجلیل از مفاخر علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی، هنری شهرستان در این روز ملی برای معرفی بیشتر بابل برای سرمایه گذاری
12- تعیین نماد شهر بابل
13- زمینه سازی برای درآمدزایی پایدار برای شهرداری با  بررسی راهکارهای قانونی و مناسب با کاهش فشار عوارض از دوش مردم  ازجمله خرید مراکز تجاری و اقتصادی، وافتتاح مراکزی برای ازبین بردن شغل های کاذبی همچون بنگاههای معاملاتی و خرید و فروش  زمین و مسکن و خودرو که هم اکنون برخی از این افراد مستقر در بنگاهها برای سودجویی بیشتر خود از عوامل گرانی زمین و مسکن و خودرو در جامعه هستند. اگر مراکزی زیر نظر شهرداری فعالیت نمایند عواید حاصله می تواند در عمرا ن و آبادانی شهر هزینه شود و دست واسطه ها نیز کوتاه گردد
14- برنامه ریزی برای کاهش معضل ترافیک شهری
15- توسعه بازارچه های سنتی در نقاط مختلف شهر برای کاهش بار ترافیک شهر و رفاه حال ساکنان محلات مختلف شهر و نیز ایجاد اشتغال برای افراد بیکار
16- ایجاد خیابان های جدید  و تعریض کوچه ها در سطح شهر برای کاهش ترافیک
17- پی گیری بیشتر برای تسریع در اتمام جاده کمربندی جنوبی بابل که در نتیجه معضل ترافیکی شهر را کاهش می دهد و با عدم ورود خودروهای سنگین، بر طول عمر و استحکام آسفالت خیابان های شهر افزوده خواهد شد
18- ایجاد مراکز فرهنگی، هنری شهری برای جذب گردشگران
19- اجاره و راه اندازی سینماهای تعطیل شده برای نمایش فیلم با بلیت ارزان و اجرای تئاتر و برنامه های فرهنگی و هنری
20- تبدیل تپه های تاریخی و مشجر قاضی کتی و کتی برای ایجاد تفرجگاه های شهری
21- برپایی موزه شهدا و یادمان های ایثار و شهادت از قهرمانان و چهره های ماندگار
22- تشکیل جلسات علنی شورا و اخذ نظرها و پیشنهادهای مردم شهر
23- ایجاد ستاد اطلاع رسانی و دریافت نظرهای مردمی برای معرفی توانمندی های ناشناخته شهر بابل و بررسی مشکلات و شکایات مردمی
24- برنامه ریزی برای نظارت دقیق بر اجرای مصوبات و فعالیت های شهرداری
25- ایجاد صندوق حمایت از نویسندگان، هنرمندان و ورزشکاران برای ارتقا معنوی و تشویق آنان
26- تهیه و توزیع اطلاعات تخصصی چگونگی سرمایه گذاری در شهر و بروشور معرفی ویژگی های اجتماعی، فرهنگی، تاریخی شهر به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی
27- احداث پارکینگ های طبقاتی در مرکز شهر بابل با همکاری بخش خصوصی
28- تبدیل گاراژهای متعدد موجود در میدان 17شهریور به خیابان یا مراکز فرهنگی، هنری و تفریحی
29- تشکیل ستاد نخبگان در شورای شهر در زمینه های مختلف علمی، مذهبی، ورزشی، هنری و …
30- ضرورت نامگذاری مناسب معابر شهری با استفاده از نظر کارشناسان با ویژگی های بومی
31- تشکیل ستادهای ویژه بزرگداشت آیین های مذهبی، ملی، تاریخی بمنظور ترویج شور و نشاط  معنوی و تجلیل از شخصیت ها و نیز حفظ و ترویج شعائر الله
32- ضرورت ایجاد  محیط ها و سالن های ورزشی کوچک شهری در محلات برای استفاده رایگان ساکنان منطقه
33- اختصاص تابلوهای ویژه  در سطح شهر برای نمایش شعارهای اخلاقی، قرآنی و فرهنگی برای ارتقاء اخلاق و فرهنگ مردم
34- تقویت تیم های ورزشی شهر برای حضور مقتدر در لیگ های استانی و کشوری
35- جلوگیری قاطع از تبدیل زمین ها و باغ های باقی مانده در منا طق مهدی آباد و اوشیب به مجتمع های مسکونی و حفظ آن برای پارک های محلی و توسعه فضای سبز شهری
36- دورنگاه داشتن شورای شهر از فعالیت های مشابه کمیته امداد و جلوگیری از ترویج فقر افزایی در جامعه
37- رسیدگی و نظارت بیشتر بر ساخت و سازهای شهری
38- ایجاد کارگاه های تبدیل بهارنارنج به شربت، مربا و عرق بهارنارنج
39- برنامه ریزی برای حفظ خانه های تاریخی سطح شهر همچون خانه شیخ کبیر در طوقداربن، حمزه در حمزه کلا، راشدی در چاله زمین و …
40- ایجاد خانه فرهنگ با یاد و نام آقاحسن بادکوبه ای که در سال 1317 هجری قمری قرائتخانه مظفری را در دوران مظفرالدین شاه قاجار، و در سال 1323 هجری قمری بهمراه اعظام السلطنه نخستین مدرسه به سبک جدید را در شهر بارفروش احداث کرد و این مراکز نخستین کتابخانه و مدرسه در استان بودند که می تواند بیانگر قدمت فرهنگ در این شهر باشد. آقاحسن بادکوبه ای پدر اردشیر بزرگ مؤلف تاریخ طبرستان بود که گزارشگر روزنامه حبل المتین بود.  در سال 1322 هجری قمری نخستین روزنامه مازندران را به نام روح الامین در بارفروش منشتر کرد. خانه فرهنگ می تواند در پیشبرد امور فرهنگی و مطبوعاتی و تحقیقاتی شهر و شناسایی چهره های مستعد شهری مثمر ثمر باشد
41- ضرورت معرفی بیشتر شخصیت ارزشمند حاج ملا عبدالله بارفروشی مازندرانی از رهبران ثلاثه در مبارزات مشروطه خواهی ایرانیان، و نامگذاری خیابان و یا یک مرکز مهم فرهنگی مذهبی شهر به نام ملاعبدالله که  ایشان با فتواهای خود نقش بارزی در مبارزه با استبداد و دفاع از حقوق ملت داشت و متاسفانه در زادگاهش غریب مانده است
42- همکاری با سازمان های ایرانگردی و گردشگری در سراسر کشور برای برپایی تورهای گردشگری 2 روزه در پایان هفته در بابل
43-  ایجاد پارک آبی در منطقه گردشگری قاضی کتی بر روی بابل رود
44- برپایی محل دائمی نمایشگاه برای افزایش درآمدهای شهرداری
45- همکاری با دانشگاه صنعتی نوشیروانی برای برپایی پارک علم و فناوری
46- ایجاد مرکز دائمی عرضه محصولات فرهنگی توسط شهرداری با هدف ترویج فرهنگ و درآمدزایی
47- ایجاد باغ های نارنجستان به منظور تفریح و انجام تحقیقات علمی و کشاورزی بر روی محصول مرکبات بویژه نارنج
48- راه اندازی کارگاههای عطرسازی بهار نارنج و استفاده از گل های نیلوفرآبی آب بندان ها برای تهیه عطر ( در دوره قاجاریه نیلوفرهای آبی این شهر برای تهیه عطر به اروپا صادر می شد)
49- ترمیم اصولی و ادامه بلوار ساحلی به طرف غرب شهر بابل و امیرکلا
50- ایجاد ترمینال شهری تاکسیرانی  از میدان 17شهریور و میدان 22بهمن به مقصد حمزه کلا، سلطان محمدطاهر، امیرکلا و موزیرج برای دسترسی آسان تر مردم به مرکز شهر بابل
51- اختصاص بودجه های فرهنگی کافی توسط شهرداری  برای حمایت از محصولات فرهنگی بومی که در این شهر فعال هستند. همچون صاحبان نشریات و رسانه ها و نویسندگان بومی که در زمینه اعتلای فرهنگ و معارف بومی فعالیت سازنده دارند
52- ضرورت ادامه عملیات تعریض خیابان شهید مدرس که از دوره سوم شورا تاکنون راکد مانده است. این راکد ماندن طرح هرقدر مسکوت بماند ضربه مهلکی بر پیکر نحیف شهرعقب مانده بابل خواهد بود. زیرا از یکطرف با افزایش خودروها ترافیک در این خیابان سردر گم تر و قفل  می شود،  و از طرف دیگر موجب افزایش قیمت سرقفلی واحدهای تجاری مسیر طرح تعریض خواهد شد که شده است و شهرداری بخاطر عدم توان مالی قادر به ادامه طرح تعریض نیست
53- نامگذاری خیابان و یکی از میدانهای شهر به نام بهار نارنج و کاشت بیشتر نهال نارنج در میدانها و خیابانهای شهر و مبارزه قانونی با صاحبان واحدهای تجاری که ناجوانمردانه درختان و شاخه های درختان نارنج برای نمای ویترین مغازه ها به راحتی قطع می کنند
54- ایجاد میدان در مبادی ورودی چندگانه شهر بابل به منظور هشدار به صاحبان خودروها  در ورود به نقطه شهری و کاهش سرعت خودروها و جلوگیری از تصادفات در مدخل ورودی شهر
55- تسریع در احداث و بهره برداری از کمربندی دوم شرقی و اتصال آن در حیدرکلا به بلوارآیت الله حائری با هدف کاهش بار ترافیکی کمربندی فعلی که در داخل شهر قرار گرفته است
56- اتصال چهارراه شهید نواب صفوی به کمربندی دوم در دست اجرای شرقی با هدف کاهش بار ترافیکی میدان شهید کشوری و کمربندی فعلی
57- بازگشایی چهارراه شهید نواب صفوی و نصب چراغ های راهنمایی در این چهارراه
58- نصب چراغ های راهنمایی در چهار جهت اربعه میدان شهید کشوری با هدف برقراری نظم ترافیکی در منطقه
59- ایجاد زیرگذر و روگذر در چهارراهها و میدانهای پرتردد شهر برای روان شدن حرکت خودروها
60- تسریع در استقرار شهرداری و تعیین شهرداران نواحی بابل
امید است شورای شهر بابل از این رخوت خارج شود و با کمک شهرداری و شناسایی سرمایه گذارانی که در شهرستان بابل کم نیستند به تعهدات خود در قبال رشد و توسعه و عمران و آبادانی شهری سالم با موفقیت گام بردارد.

صمد صالح طبری
سردبير نشریه هفتگی بابل نامه

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

برچسب ها:

نظرات کاربران

یک نظر یا دیدگاه برای “آسمان شورای شهر بابل غبارآلود است”

    زین العابدین حسین نژادموزیرجی در تاريخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ نوشته است:

    از شما بابت درج مطلب درباره ، آسمان شورای شهر بابل غبار آلود است ، بی نهایت سپاسگزارم، از خداوند یزدان برای شما و مردم شریف بابل شادی ،سلامتی، سرافرازی را مسئلت دارم. ومن ال … توفیق

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب

آمار بازديد