امروز: سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 
تاريخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ کد خبر: 2356

مسئله اي كه گاها وجود دارد اين است كه مشاهده مي شود برخي از مسئولين چندان ميانه اي به اين موضوع ندارند و شايد حتي با توجه به اينكه داراي ايميل مي باشند مراجعه به آن نمي كنند و شايد هم اصلا اطلاعاتي در اين زمينه ندارند.

در نظام جمهوی اسلامی با توجه به آموزه های دینی، یکی از اصول و مواردی که باید مورد توجه جدی و اساسی مسئولین قرار گیرد رسیدگی به مسائل و مشکلات همه اقشار جامعه خصوصا طبقه محروم و نیازمند جامعه است. که در همین راستا مسئولین به طریق مختلف چون ملاقات عمومی، شرکت در محافل مردمی، صندوق انتقادات و پیشنهادات و … به رسیدگی به امور مردم می پردازند اما بعضا در بررسی و حل مسائل و مشکلات مردم، مشاهده می شود که فرد مراجعه کننده از جواب مسئول مربوطه قانع نمی شود لذا به مسئول بالاتر مراجعه می کند و اگر باز هم قانع نشد مشکل خود را از طریق مسئولین کشوری پیگیری می کند.

با توجه به پیشرفتهای تکنولوژی و بحث ارتباطات اینترنتی، یکی از راههایی که ارتباط با مسئولین خصوصا مسئولین کشوری را آسان کرده است ارتباط از طریق پست الکترونیکی یا همان ایمیل یا جیمیل است که افراد می توانند مشکل خود را بدون هیچ واسطه و دغدغه ای و بطور مستقیم به گوش مسئولین برساند تا مشکل آنان بررسی و حل شود. اما مسئله ای که گاها وجود دارد این است که مشاهده می شود برخی از مسئولین چندان میانه ای به این موضوع ندارند و شاید حتی با توجه به اینکه دارای ایمیل می باشند مراجعه به آن نمی کنند و شاید هم اصلا اطلاعاتی در این زمینه ندارند.

چندی پیش یکی از دوستان که دچار یکی مشکل اداری بوده است می گفت در جهت پیگیری و حل مشکل خود به مسئول مربوطه شهرستان و بعد هم استان مراجعه نمود اما جواب قانع کننده ای نگرفت لذا با توجه به عدم دسترسی به مسئول کشوری آن سازمان، مشکل خود را از طریق ایمیل شخصی و اداری آن مسئول، در میان گذاشت اما با توجه به این که دوبار حتی با ذکر آدرس و تلفن ارسال نمود اما تاکنون حتی یک تماس هم با وی گرفته نشده است و جالب اینجاست که در بخش ارتباط با مسئولین سایت آن سازمان آمده بود: در صورتیکه انتظار دریافت پاسخ دارید لطفاً مشخصات، تلفن و آدرس خود را نیز اعلان نمایید.

نظام مقدس جمهوری اسلامی بر محوریت اصل مردم سالاری، یعنی اعتنا کردن به خواسته¬های مردم، درک کردن حرفها و دردهای مردم و میدان دادن به مردم استوار است اما رفتارهای که بعضا از سوی برخی مدیران و مسئولین مشاهده می شود با مبانی دینی و اصل مردمسالای دینی سنخیتی ندارد.

رسیدگی به امور و مشکلات مردم وظیفه مسئولین است لذا مدیری که مسئولیتی را قبول می کند باید در راستای مسئولیت خود، وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد که این امر همواره مورد تاکید امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری می باشد.

در سیره زندگی امیرالمومنین امام علی (ع) می خوانیم که آنحضرت در توصیه های به مالک اشتر می فرمایند: “ای مالک بخشی از وقت خود را مخصوص کسانی قرار ده که به تو نیاز دارند. خودت را برای آنان فارغ دار و در مجلس عمومی بنشین و در آن جلسه فروتن باش در برابر خدایی که تو را آفریده است. سپاهیان و یاران و نگهبانان و پاسبانان را از آنان باز دار تا سخن گوی مردم با تو، بی لکنت (فصیح) سخن بگوید”

امام علی(ع) در این فرمایش گهربار خود بر توجه و چگونگی رفع مشکلات مردم تاکید و اشاره دارند و وظیفه و راه را برای همه مدیران در قبال مردم مشخص کرده اند که باید سرلوحه کار همه مدیران و مسئولین باشد که اگر مورد استفاده قرار گیرد بسیاری از مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند حل خواهد شد.

حتی آمده است: حضرت برای کسانی که قدرت سخن گفتن در جمع را نداشتند، «صندوق جمع آوری شکایت ها» یا «بین القصص» را تشکیل داد تا مردم نظرها و شکایت های خود را بنویسند و در آن قرار دهند. تأسیس چنین محل یا صندوقی، به این موضوع اشاره دارد که چه بسا اگر شاکی شناخته شود و نیازش را به جز حاکم، بقیه مردم بدانند ، به شخص شاکی آسیب واد شود یا اینکه کارگزاران جزء او را بازخواست کنند که در هر دو صورت، کرامت انسانی خدشه دار می شود.
حضرت می فرماید: هر کسی از شما به من نیاز دارد، آن را در نامه ای بنویسد و در آن صندوق بیندازد تا آبروی شما را از خواری خواهش حفظ کنم.

همانطور که در ابتدای این سطور آمده است راههای ارتباط مردم با مسئولین مختلف است اما نکته ای که وجود دارد این است که در هر صورت باید این ارتباط به گونه ای باشد که مردم بتوانند بدون هیچ ترسی و بی هیچ واسطه ای حرف خود را راسا به مسئولین برسانند که که در روزگار امروز با توجه به پیشرفتهای علمی و ارتباطی، صندوقی که در حکومت علوی مورد استفاده بوده است می توان همان ارتباطات از طریق اینترنت باشد تا افراد بتوانند بدون اینکه که دغدغه ای مبنی بر اینکه مشکلش به اطلاع مسئولین می رسد مسائل خود را مطرح نمایند.

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب

آمار بازديد