امروز: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
آمار بازديد
تاريخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۴ کد خبر: 3891
مهندس عسکری شهردار بابل:

شاب می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد ، چون با مردم سرکار دارد . بنابراین می تواند بهترین رابط بین دستگاه و مردم باشد . با نظرات مردم می توانیم به نقاط ضعف و قوت خودمان پی ببریم و بهتر مشکلات را مرتفع کنیم .

شاب (شهر آراسته ی بابل) گامی است به سوی شهری زیبا و فضایی است برای تعامل شهروندان در جهت رشد “کیفیت زندگی شهری” ، مطالعه زوائد و کاستی های شهری ، پیرایش و ” آرام سازی” سیمای شهر ، ارتقاء خدمات برای کیفیت زندگی شهری و حفظ خاطرات شهری.

با راه اندازی و آغاز فعالیت  مرکز مطالعات هنرهای شهری شهرداری بابل، گامهای خوبی در جهت زیباسازی و کیفیت بهتر زندگی و در واقع کلیه اموری که در خدمت زندگی شهروند در شهر باشد از ایده آل های شاب محسوب می گردد آغاز شده است. در همین زمینه گفتگویی با مهندس فرهاد عسکری شهردار جوان شهر بزرگ بابل صورت دادیم که در پی می آید.

modir-asghari

– وضعیت کنونی” کیفیت زندگی شهری ” و زیبایی شهر بابل و مقایسه ی آن با استان مازندران و کشور را چگونه ارزیابی می کنید ؟
بنده و مجموعه ی شهرداری بر این امر معتقدیم که در مسیر شهری باید اتفاقات بسیار خوبی رخ دهد ، تا شادابی و نشاط را برای مجموعه ی شهر در پی داشته باشد. اما مهم ترین بحثی که در کیفیت زندگی شهری می تواند نقش بسزایی داشته باشد نقش ” مشارکت مردمی ” است.میخواهم برای تقریب ذهن دوستان مثالی عرض کنم ؛ اردیبهشت سال گذشته سمیناری در کشور آلمان برگزار شده بود ، بنده با جمعی از همکاران در آن حضور پیدا کردیم ، همان طور که مستحضرید کشور آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است لذا وقتی با مردم صحبت می کردیم همگی به سرانه ی مناسب فضای سبز و سیستم هشت وجهی پیشرفته ی حمل و نقل شهری اشاره داشتند و مشاهده می کردیم که مردم خیلی راحت تردد می کنند.وقتی علت را جویا شدیم همگی به این نکته اشاره می کردند که شهروندان هم از طریق پرداخت مالیات – که هرشخصی هر درآمدی داشته باشد یک دوم آن برای دولت می باشد و در مقابل دولت هم موظف است خدمات گسترده ای فراهم کند – و هم از طریق رعایت قوانین شهری در مشارکت عمومی نقش بسزایی دارند. برای مثال در بحث تفکیک زباله شهری و حتی حمل زباله های اضافه – خود شهروندان آن را به بیرون شهر منتقل می کنند – به رغم اینکه این رفتار از نظر ما غیر عادی به نظر می رسد برای مردم آن شهرها به صورت فرهنگ شده است. در زمینه کیفیت زندگی در شهر بابل نکته حائز اهمیت تامین بودجه برای کیفیت خدمات رسانی می باشد. تلاش ما این است در مسیری که طی می شود بودجه شهرداری را به عددی قابل قبول برسانیم تا سرانه هر شهروند درآن رعایت شود.
بر اساس آخرین مستندات علمی سرانه ی مطلوب برای هر شهروند دو میلیون تومان می باشد یعنی اگر بابل دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت داشته باشد معادل پانصد میلیارد تومان بودجه امسال شهرداری می باشد،این درحالی است که از سال ۸۹ بودجه ی ما بیست و هشت میلیارد تومان بوده و امسال آن رقم را به صد و پنجاه میلیارد تومان رساندیم و اگر تورم به آن اضافه شود خواهید دید پیشرفت زیادی در حصول اعتبارات داشتیم و هنوز هم احساس می کنیم از آن جایگاهی که از صدو پنجاه میلیارد تومان به پانصد میلیارد تومان برسیم فاصله داریم. جایگاهی که در آن خیلی کارها را می توان انجام داد. کارهایی مثل احداث کمربندی ها , احداث خطوط حمل ونقل شهری , افزایش سرانه فضای سبز , مکانیزه کردن آموزش و پرورش , ایجاد فضا های ورزشی و هرسیستم مفید و پیشرفته ای که ما را به آن چشم انداز و مسیر آرمانی برساند.

– آقای شهردار الان جایگاه بابل را نسبت به شهرهای دیگر بصورت واقع بینانه چگونه می بینید ؟
درزمینه ی زیبایی شهری نیز در سالهای اخیر اقدامات مثبتی ارائه شده که چهره ی شهر را بویژه در شب نسبت به شهرهای دیگر استان در جایگاه خوبی قرار داده است . نمی توان گفت نور پردازی ها، بهسازی میادین و فضای سبز شهری در وضعیت ایده آل است لکن در وضعیت نسبتا مطلوبی قراردارد و تلاش برای رسیدن به آن ایده آل ها ادامه دارد . از آنجا که بنده پنچ شش سال دراین موقعیت بوده ام و اشرافیت کاملی به شهرهای هم عرض مثل ساری ، قائمشهر ، آمل و … دارم، طبق آخرین بازدیدی که با آقای فرماندار داشتیم مشاهده کردیم، پروژه هایی اتفاق می افتد که شاید در سطح استان بی نظیر باشد. درضمن باید توجه داشت که “پروژه ها زیرساختی اند” ، برای نمونه ترمینال شهری بابل که دو سال پیش به پایان رسیده بود دوازده هکتار مصوب سال ۱۳۷۲ بوده یعنی از سال ۷۲تا ۸۹ هیچ اتفاقی نیافتاده و یک متر هم تملک نشده بود شهرداری در ساماندهی بخش حمل ونقل، حداکثر تلاش خود را کرده و در دوره ی بنده هفت هکتار آن تملک شده؛ الحمدالله ترمینال داخل شهرساخته شد و اکثر پایانه ها به آنجا انتقال یافت. از نظر دور نماند این انتظار می رود که دستگاه های اجرایی مثل فرمانداری , نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی بتوانند بخشی از ترددهایی که در میدان کشوری و میدان ولایت صورت می گیرد را به پایانه انتقال دهند تا از مجموعه ی ترمینال استفاده ی حداکثری شود !
مسئله دیگری که در این سالها بسیار مدنظر قرار گرفته فعالیت های ما در افزایش سرانه ی فضا های سبز جمعی و احداث و تاسیس پارک های محلی و شهری بوده. نمونه هایی مثل پارک کتی ، بوستان سراج ، پارک بانوان ، پارک باغ روشنی ، پارک ساحلی به طول دو کیلومتر ، پارک کاظم بیگی و یا پارک بابلکنار که ما هرساله سه الی چهار میلیارد تومان هزینه می کنیم . اگر شما به سالهای ۸۸ تا ۸۹ نگاهی بیاندازید مشاهده خواهید کرد که اصلا پیاده رویی برای تردد شهروندان وجود نداشت ، ولی هم اکنون با همکاری میراث و استانداری هرسال اعتبارات خوبی را اختصاص میدهیم تا در مجموع بتوانیم پکیج خوبی تهیه کنیم چنانکه در حال حاضر به این فکر هستیم که سرمایه گذاری برای آنجا فراهم کنیم تا بتوانیم آن مجموعه را به نحو احسن به پایان برسانیم .

– استعدادهای بابل را نسبت به شهرهای همجوار چگونه برمی شمرید؟
بابل استعداد بسیار بالایی دارد چرا که از مردمانی برخوردار است که در تمام زمینه ها اعم از مذهبی از علما و مراجع بزرگی بهره می برد ؛ زمینه ی پزشکی که از پزشکان قوی و متخصصی برخورداراست ؛ در زمینه ی فرهنگی از اساتید بسیار خوبی مدد می جوید ؛ در زمینه ی ورزشی از قهرمانان کشوری وجهانی برخوردار و همچنین در زمینه ی کشاورزی دارای پتانسیل بالایی است . بنابراین از هرجهت شما حساب کنید بابل در مازندران شهری تاثیر گذارمحسوب می شود .

– به نظر شما چطور ممکن است بین مسئولان و مردم رابطه ای برقرار شود تا به مشارکت مردمی واقعی منجر شود ؟
بنده مثالی می زنم ؛ چنانکه شما به فیش های نوسازی نگاهی بیاندازید خواهید دید که اگر ده درصد از مردم به وظیفه ی خودشان عمل کنند و مبلغی که حدود هفتاد یا هشتاد هزار تومان سالانه می باشد را بپردازند با در آمد پایدار نوسازی می توان برنامه ریزی دقیق بهتری در شهر داشته باشیم . این در حالی است که می بینیم هر گاه گذر شهروندان به شهرداری می رسد مثلا برای نقل و انتقال و یا پایان کار یا مواردی از این دست تازه متوجه آن می شوند که حداقل ده سال مبلغ نوسازی پرداخت نشده !
همچنین در بحث تفکیک زباله که هزینه زیادی را بر دوش شهرداری می گذارد با رفتار درست که تبدیل به فرهنگ در خانواده ها خواهد شد به شهرداری کمک بسزایی می توان کرد .

– چقدر معتقدید شهروندان بتوانند در مراحل اجرایی کارهای فرهنگی و خدماتی دخالت داشته باشند ؟
اگر به این موضوع به طور وسیع تر نگاه کنیم در سال ۸۷ ، ۸۸ و ۸۹ تقریبا تمام بدنه های دولتی ضعیف بوده اند ، خصوصا شهرداری ها ، آماری که داده اند ؛ بخش اعظمی از پرسنل شهرداری زیر دیپلم بودند ، بنابراین با این بدنه ضعیف کارکردن بسیار سخت بوده اما الحمدالله ما بجایی رسیدیم که بتوانیم درتمام زمینه ها پیشرفت کرده و هم اکنون اگر یک پروژه عمرانی داشته باشیم سعی می کنیم از مشاوران بومی استفاده کنیم و چنانچه نیاز به پیمانکار شود از پیمانکاران بومی و از توان خود مجموعه ی شهر بهره ببریم . همچنین در کارهای فرهنگی که قبلا این طور نبوده است ، از یکسری متخصصین و یا NGO ها استفاده کنیم . البته امروزه الحمدالله معاونت خدمات شهری در همه ی زمینه ها که می خواهد طرحی را اجرا کند سعی می کند از متخصصین قوی و توانمند استفاده کند؛ چون همه ی ما درهمه زمینه ها تخصص لازم را نداریم و در تمام این زمینه ها سعی ما بر این است از کسانی استفاده کنیم که از لحاظ فنی وتخصصی در کارهای فرهنگی شایسته باشند . علاوه بر این حضور مردم در مناسبت های فرهنگی از جمله جشنواره هایی مثل بهار نارنج ، آواها و نواها ، نمایشگاه های گل وگیاه و … همواره قوت قلبی برای ما و پرسنل شهرداری بوده است .

– نقش شاب (شهر آراسته بابل) را در این مسیر چگونه می بینید ؟
شاب می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد ، چون با مردم سرکار دارد . بنابراین می تواند بهترین رابط بین دستگاه و مردم باشد . با نظرات مردم می توانیم به نقاط ضعف و قوت خودمان پی ببریم و بهتر مشکلات را مرتفع کنیم . در این رویداد (شاب) از نیروهای متخصص در این زمینه بهره گرفته شد که می توانند با مشاوره و ارائه طرح و برگزاری فراخوان های عمومی از مردم دعوت به همکاری بعمل آید . همانند جشنواره تخم مرغ ها در نوروز گذشته که با استقبال مردم مواجه شد . شاید مردم رو در رو نتوانند نقاط ضعف را ارائه بدهند اما وقتی در چنین فضا هایی وارد می شوند می توانند نقاط ضعف و قوت سیستم را بگویند تا ما بتوانیم راحت تر در این فرآیند ها و فضا ها وارد شویم و به نتیجه های بهتری برسیم . امید است که این گروه کاری با تکیه بر توانایی خود و همکاری مردم ما را در رسیدن هرچه سریع تر به اهدافمان در شهرداری – که همان رفاه مردم و ایجاد محیطی مطلوب برای زندگی شهری است – یاری کنند .

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب