امروز: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
آمار بازديد
تاريخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۴ کد خبر: 4422
یادداشت ویژه

به جای این همه شعار دادن، کاش لااقل برای چهره زیبای شهر، دلمان می سوخت ، بخدا مردم راضی به زحمت نیستند ، مردم ما مردمی قانع هستند ، فقط همین که دیوارها و وسایل عمومی را خراب نکنیم و با چسب و پوسترهای تبلیغاتی به جان شهر نیافتیم بزرگترین لطف را در حقشان کرده ایم .

meisam

 

« قسمت اول، آلودگی های بصری »

با آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس دهم تب و تاب انتخابات جان دوباره ای گرفتــه و تا چند ماه دیگـر دوباره همـه ی دیوارهای شهــر ، ایستگاه های اتوبوس، شیشه ها ، سطل های زباله ، پایه های تیر چراغ برق ، جدول خیابان ها و خلاصه به هرجا که نگاه کنی پر می شود از پوسترهای تبلیغاتی و پرتره های مختلفی که چهره ی شهر را کاملاً عوض می کنند و تا مدت ها از روی دیوارها پاک نمی شوند !!!

براستی چه کسی مسئول این نازیبایی هاست ؟!

در کــدام کشــور متمــدن ، در کجای دنیا میلیاردها تومان هزینه می کنند تا زیبایی شهرشان را از بین ببرند ؟!

آنهایی که شعار می دهند ، برای شهری متفاوت و زیبا ، برای حفظ محیط زیست و حرف از سوء اسراف میزنند؛ آنها همان دسته ایی هستند که بیشترین خسارت را به پیکر شهرشان می زنند و در نازیبا کردن چهره خیابانها و اماکن عمومی پا پس نمی کشند و از رقبایشان عقب نمی افتند !!!

همان آقایانی که امروز لباس وکالت مردم را در مجمع قانون گذاری کشور بر تن دارند، چهارسال قبل اینگونه از رقبای انتخاباتیشان در برهم زدن چهره شهر سبقت گرفتند، آیا در این این سالها به کوچه و خیابان های شهرشان سری زده اند تا حداقل ببیند بر چهره کیوسک های تلفن ، کافوهای برق و مخابرات ، تیرهای چراغ برق ، گارد ریل ها ، دیوارها، پایه پل های جدید و تاریخی ، دیوار اماکن عمومی، بانکها و … هنوز غبار زشتی پوسترهای تبلیغاتی خودشان نشسته است ؟!

آیا آنهایی که امروز بار دیگر حرف از حمایت فرهنگ عمومی ، محیط زیست و شهری زیبا می زنند و با شعار عمران و آبادانی دوباره آمده اند در این مدت به این اندیشیده اند که حداقل چهار نفر کارگر بگیرند تا خرابکاری خودشان و رقبای انتخاباتیشان را از چهره زشت شهر پاک کنند !!! آنها براستی الگویی برای تازه به گوی آمده هایی هستند که قرار است تا چند ماه آتی با خروار خروار پوسترهای تبلیغاتی و چسب های پاک نشدنی به جان شهر بیافتند و در این راه از هیچ حرکت خرابکارانه ایی دریغ نکنند.

براستی شاید آنهایی که دوره قبل این پوسترها را چسبانده اند ، به فکر کندشان نیافتادند تا این دوره هم از آنها استفاده کنند و از رقبایشان پیشی گرفته باشند !!!

کاش کمی به رویدادهای اطرافمان فکر می کردیم، به کاغذها و جای چسب هایی که مانند زخم بر صورت شهر نقش بسته و مردم هــر روز با دلزدگی باید چشم در چشم از کنار این صحنه های نازیبا بگذرند و هر صبح دیدن این دیوارهای مخدوش تابلویی ست که آنها را از خانه تا محل کار همراهی میکنند، آیا میدانید دیدن این فرم های بصری از نظر روانشناسی چه تاثیراتی در طول روز بر روی مخاطبین خود در مدرسه ، دانشگاه و محل کار می گذارد!!!

در واقع ما به جای خلق صحنه هایی پویا و آرامبخش اثری مخرب بر ذهن مردم شهرمان ایجاد می کنیم تا کلافه ، خسته و دلزده، کار و فعالیت روزانه شان را آغاز کنند که تأثیرات منفی آن در تمامی لایه های اجتماع به شکلی پیوسته آشکار می گردد.

کاش کسی هم به فکر چشم و دل مردم باشد!

به جای این همه شعار دادن، کاش لااقل برای چهره زیبای شهر، دلمان می سوخت ، بخدا مردم راضی به زحمت نیستند ، مردم ما مردمی قانع هستند ، فقط همین که دیوارها و وسایل عمومی را خراب نکنیم و با چسب و پوسترهای تبلیغاتی به جان شهر نیافتیم بزرگترین لطف را در حقشان کرده ایم .

آنهایی که پارلمان نشین هستند و بالحمدلله چند سفر خارجه رفته اند ، در فرنگ بر تن کدام دیوار و تیرچراغ های برق ، ایستگاه های اتوبـوس، مترو ، در و پیکر ها و حتی نمادهای میادین شهرهایشان پوسترهای انتخاباتی چندین سال قبلشان را دیده اند ؟!

سر کوچه خودمان از وقتی یادم می آید یک پوستر کلیشه ایی پلاکاردی انتخابات یکی از همین نامزدهای به پارلمان رفته که مال دوران مدرسه ام است و تا کنون هم روی دیوار اثرش است، جلب توجه می کند و جالب اینجاست که دوسال دیگر بچه ام به مدرسه میرود و شاید برای او هم دیدن این صحنه ناهنجار و نا زیبا روی دیوار کوچه مان خاطره شود ، مثل خاطره این دیوار مخدوش در ذهن خودم !

بیائیم لااقل به خاطر بچه هایمان دیوارهای شهرمان را خراب نکنیم و با از بین برد منابع طبیعی دست به تخریب هرآنچه که در اختیار ماست جز خاطراتی زشت به یادگار نگذاریم و باور کنیم همه کشورهای مترقی و دارای دموکراسی هم مانند ما انتخابات برگزار کرده و با شور انتخاباتی تبلیغات می کنند، اما شهرشان را آباد نکرده ، به جان زیبایی اش نمی افتند !!!

بیاییم شور انتخاباتی را با شعورمان خلق کنیم و نه با ایجاد صحنه هایی زشت سرشار از اسراف و آلودگی و تخریب .

بیائیم با هم برای زیبا ماندن شهرمان تلاش کنیم و هرکاری را از راهش انجام دهیم، ما هم می توانیم شور و هیجان انتخاباتی را با راههای موثر تبلیغاتی بدون مخدوش کردن نگاه های مهربان مردم سرزمینمان در فضایی متفاوت از آنچه در گذشته انجام داده ایم با ایده هایی نو و تاثیراتی مثبت انجام دهیم .

ادامه دارد …

 

میثم محمدزاده سرستی “ Newartm@yahoo.com”

کارشناس گرافیک و تبلیغات محیطی

طراح و مشاور تبلیغاتی ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شمال کشور

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب