امروز: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
 
تاريخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ کد خبر: 4528

دراکثر کشورها، برای تولید کننده تسهیلات با بهره 2/5 درصد لحاظ می گردد! ولی در کشورمان برای تولید کننده تسهیلات با بهره بانکی بالای 25 درصد لحاظ می شود!!

رئیس اتاق اصناف شهرستان بابل گفت: تنها با حمایت قاطع دولت ، صنوف تولیدی کوچک و متوسط، می توانند از رکود موجود خارج شوند.

modir-lali

به گزارش بابل آنلاین حسین لعلی در یاداشتی که در سایت این اتاق آمده است افزود:  نحوه اخذ فعلی مالیات به اصلی ترین دغدغه بازاریان تبدیل شده است و فشار زیادی که از ناحیه مالیات مشاغل و مالیات بر ارزش افزوده به  اصناف وارد می شود ادامه فعالیت را  برای بازاریان سخت تر کرده است.

وی گفت: صنوف تولیدی کوچک و متوسط برای خروج از رکود فعلی، به نقدینگی و تسهیلات ارزان  نیاز شدید دارند، فقط دولت این توان و امکانات را دارد  این خواسته بحق آنها را برآورده سازد و با تعدیل مالیات و ارائه تسهیلات ارزان قیمت، زمینه را برای خارج شدن بازار از رکود فعلی مهیا سازد.

در بخشی دیگری از این یاداشت آمده است: کارشناسان بر این عقیده اند مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی برای اصناف اصلاً منطقی نیست و برگه تشخیصی که برای بازاریان صادر می شود متاسفانه چندین برابر مالیات اصلی می باشد !!

لعلی تصریح کرد: این روند، فشار زیادی به اصناف وارد کرده است !! باید در این زمینه تجدید نظر اساسی شود تا بازاریان بتوانند به فعالیت ادامه دهند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بابل تصریح کرد: در کشورمان بیش از ۳ میلیون واحد صنفی وجود دارد که از مجموع این واحدها ۶۳۰ هزار واحد صنفی تولیدی کوچک و متوسط هستند، این واحدها هم  دررشد تولید و اقتصاد کشور، هم در کاهش نرخ بیکاری  می توانند نقش  بسزایی داشته باشند، در حال حاضر کاهش شدید نقدینگی – کاهش سقف تولید در بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط از مشکلات اصلی این واحدها می باشند !!

وی ادامه داد: دولت تلاش زیادی دارد  به سمت جهانی شدن پیش برود !  برای رسیدن به این هدف مهم ، دولت  باید دو طرح و برنامه  مهم را به اجرا در آورد. اولاً با تقویت نقدینگی و نوسازی و بهسازی ابزارآلات واحدهای تولیدی ، نسبت به افزایش تولید با کیفیت  ، گامهای بلند و  بایسته ای   بردارد ، ثانیاً ،  باید برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط ، وامهای کم بهره لحاظ نماید.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی به نرم جهانی نرسد یا نزدیک نشود امکان افزایش تولید و خارج شدن از رکود فعلی بسیار بعید به نظرمی رسد! افزود:  دراکثر کشورها، برای تولید کننده تسهیلات با بهره ۲/۵ درصد لحاظ می گردد! ولی در کشورمان برای تولید کننده تسهیلات با بهره بانکی بالای ۲۵ درصد لحاظ می شود!! تا زمانی که تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی کشورمان ۱۰ برابر دیگر کشورهاست نباید از تولید کننده داخلی انتظارداشته باشیم با تولید کننده خارجی رقابت نماید !!؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان بابل اظهار داشت:  از منظردیگر با تسهیلات فعلی ، تولید کنندگان  داخلی به هیچ وجه نمی تواند از رکود فعلی  خارج شوند . باید سیاست اقتصادی کشور بر مبنای حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط تنظیم و تبیین شود ، اگر می خواهیم محصولات تولیدی داخل کشور به راحتی به بازارهای جهانی راه پیدا کند دولت باید به واحدهای تولیدی مساعدت جدی نماید و با تعیین تسهیلات بانکی با بهره ۵/۲ یا حداکثر ۴ درصد ، زمینه را برای تقویت صنوف تولیدی فراهم نمایند.

لعلی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولین برای رفع مشکلات اساسی واحدهای صنفی کشور چاره ای اساسی بیاندیشند و با استفاده  از نقطه نظرات  کارشناسان اتاق اصناف کشور، زمینه را برای تبیین قانونی جامع برای رفع مشکلات اصناف فراهم سازنند.

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب

آمار بازديد