امروز: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
آمار بازديد
تاريخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ کد خبر: 4536
قسمت دوم

در شهرستانی با حدود جمعیت 500 تا 700 هزار نفر جمعیت نزدیک به 8 تا 9 نفر به عنوان نامزد بطور جدی به رقابت انتخاباتی می پردازند که با توجه به تحقیقات و آمارها هزینه ایی بالغ بر 7 میلیارد صرف تبلیغات می شود که در واقع بسیاری از آنها غیر قابل بازگشت و تجدید ناپذیر می باشد.

« قسمت دوم، جلوگیری از تخریب و حفظ منابع مالی و طبیعی »

index

میثم محمدزاده سرستی “ Newartm@yahoo.com

کارشناس گرافیک و تبلیغات محیطی

طراح و مشاور تبلیغاتی ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شمال کشور

 

همانطور که در قسمت قبل عنوان شد یکی از معضلات اصلی در زمینه تبلیغات روشهایی است که هم به محیط زیست آسیب می رساند و هم شامل هزینه های گزافی می باشد که ثمره آن جز خلق صحنه هایی مخرب و نازیبا بر چهره شهر چیزی دیگری نیست که تا سالها نیز آثارش بر پیکر شهر می ماند .

حال آنکه چگونه می توان از این معظل رهایی یافت و از هدر دادن سرمایه و تخریب جلوگیری نمود ، در این یادداشت چند راهکار عمده برای تغییر در نوع روشهای تبلیغاتی فعلی را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم .

پیش از انجام هر یک از موارد قابل بحث و ارائه این راهکارها و همسو نمودن نامزدها ، ایجاد یک ستاد مرکزی با نام ستاد نظارت و برنامه ریزی تبلیغات در هریک از حوزه های انتخاباتی امری اجتناب ناپذیر می باشد که اعضای آن را در آغاز نامزدها و یا نماینده ایی از سوی آنها ، نماینده فرمانداری شهرستان ، سازمان تبلیغات اسلامی ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری ، نماینده ای از سوی شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی شهرستان ، اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ، نیروی انتظامی و نماینده ای از سوی مراکز علمی ، می توانند تشکیل دهند .

۱ – تأسیس رادیو شهر ؛

به عنوان مثال در شهرستانی با حدود جمعیت ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر جمعیت نزدیک به ۸ تا ۹ نفر به عنوان نامزد بطور جدی به رقابت انتخاباتی می پردازند که با توجه به تحقیقات و آمارها هزینه ایی بالغ بر ۷ میلیارد صرف تبلیغات می شود که در واقع بسیاری از آنها غیر قابل بازگشت و تجدید ناپذیر می باشد.

حال فکر کنیم در فضای سالم انتخاباتی می توان رقابتی توأم با رفاقت و سازنده با اجماع و هم سویی نامزدها ایجاد نمود و یکی از مهمترین اقدامات که سالها اثری مثبت و سازنده در شهر ایجاد خواهد کرد ، تأسیس یک موج رادیویی اختصاصی شهری می باشد که نامزدها می توانند بصورت عادلانه از آن جهت تبلیغات استفاده نموده و پس پایان دوره انتخابات آن موج شهری را به شهرداری یا یک بخش خصوصی واگذار نموده تا از آن موج در راستای ارتقاء سطح علمی و فرهنگی و نظام خانواده شهروندان بهره برداری نمود.

۲ – سازه های تبلیغات محیطی

استفاده از زیرساخت های اصولی تبلیغات محیطی که با کارشناسی اهل فن در سطح شهر و جاده ها تعبیه شده باشد ، نظیر استندهای شهری ، تلویزیون شهری ،‌بیلبوردهای شهری و بوردهای جاده ایی ، پرچم های تبلیغاتی ، تابلوهای تبلیغاتی و پل عای عابر پیاده و …

فرض را بر آن می گذاریم که با پنج ، شش میلیار تومان سرمایه ، چه حجم بزرگی از موارد فوق را بصورت کارشناسانه و اصولی می توان ایجاد نمود که پس از انتخابات نیز در ایجاد اشتغال و جذب سرمایه با واگذاری آن به بخش خصوصی و یا شهرداری های شهرستان ، نه تنها زیبایی شهر را از بین نبرده ایم بلکه از اتلاف سرمایه و تخریب چهره شهر و محیط زیست جلوگیری نمود.

۳ – مناظرات جمعی

بهتر نیست به جای این همه پوستر ، برشور و تراکت و… که طی تحقیقات و نظر سنجی تنها ۳۰ % آنرا مخاطبین مورد مطالعه قرار میدهند ، با برگزاری همایش و مناظرات جمعی در سالن های کنفرانس ، سینماها و … هم اثر گذاری بیشتری بر رو مخاطبین گذاشت و هم از اتلاف سرمایه و منابع طبیعی بیش از گذشته از اسراف جلوگیری نمود ؟!

متاسفانه در سطح شهرستان و در انتخاباتی نظیر شوراها و انتخابات مجلس و خبرگان رهبری ما عادت به برخی روشهای منسوخ داشته و به اشتباه می پنداریم که نمیشود مناظره و جلسات پرسش و پاسخ در حضور تمامی نامزدها را برگزار نمود !!!

 

۴ – اینترنت و فضای مجازی

استفاده جامع و بهره گیری از فضای مجازی به گونه ایی که همراه با نظارت بوده و به عنوان ابزاری مهم آنرا برشمرد ، نه ابزاری برای تخریب رقیب که متاسفانه این روزها بیش از هر زمانی شاهد این جریان مخرب در فضای مجازی می باشیم.

با توجه به فراگیری رایانه و گوشی های هوشمند ، استفاده از تبلیغات دیجیتال و استفاد بهینه و وسیع از اینترنت در تبلیغات امروز ، فرصتی بسیار ارزشمند در اختیارمان میگذاراد تا نه تنها در منابع مالی بلکه در زمان که مهمترین نقش را در مدت تبلیغات انتخاباتی ایفا میکند بهره ای صدچندان برده و با هوشیاری و شناخت فرصت ها آنچه را که با راههای مکانیکی و منسوخ گذشته دشوار می نمایاند را جامه ی عمل بپوشانیم.

۵ –مخابرات

امروزه در بسیاری از جوامع خطوط مخابراتی راهی گسترده و مدرن در دریچه تبلیغات پیش روی شرکت ها و احزاب باز نموده تا بتوانند بیشتر از هر زمانی سریع و کم هزینه به تبلیغات بپردازند؛

در خطوط تلفن همراه میتوان از فایل های متنی و تصویری و حتی مولتی مدیا (چندرسانه ای ) بهره جست ، اما نکته حائز اهمیت دیگر بهره مندی از خطوط تلفن ثابت است که میتوان با طرح و برنامه ایی جامع که بین ستاد برنامه ریزی و نظارت بر تبلیغات شهرستان ها با شرکت مخابرات صورت میگیرد ، از فایل هایی صوتی در راستای صرفه جویی در هزینه ، تخریب منابع و محیط زیست و آلودگی های بصری شهر استفاده ایی مفید کرد.

مسأله ایی که شاید کمتر به اهمیت آن پرداخته شده و با روی کار آمدن اپراتورهای چندگانه تلفن های همراه ، از ارزش خطوط ثابت مخابراتی کاسته شده ، و از اینرو میتوان باری دیگر شریانهای درآمد زایی برای این خطوط را نیز مد نظر قرار داده و از ورشکستگی شرکت های این اپراتور توانمند که سالها خدماتی ارزنده به شهروندان ارائه نموده را آغاز نمود.

۶ – صدا و سیما

استفاده ازپتانسیل های موجود در مراکز صدا و سیمای استانها بی شک سرمایه ایی ملی و اثر گذار در تمامی شرایط می باشد ، حال چه مسأله ایی مهمتر از انتخابات ، که اگر درست ، برنامه ریزی شده و بدون جبهه گیری های سیاسی بتوان از شبکه های استانی و تخصیص یک روز و یا زمانی برابر برای هریک از نامزدها در شهرستان ها از آن استفاده نمود.

به عنوان مثال؛ در استانی که ۱۴ حوزه انتخاباتی دارد ، می توان به هر حوزه و شهرستان یک نیمروز را طبق زمانبندی قبلی به آنها اختصاص داد تا با وسایل ارتباط تصویری جمعی از اتلاف منابع طبیعی ، سرمایه و تخریب و … جلوگیری نمود.

۷ – ملاقات های حضوری

صرف انرژی و زمان بیشتر از سوی نامزدها و ملاقات های حضوری و چهره به چهره که بی شک تأثیرات بسیار عمیقی در مخاطبین می گذارد.

به عنوان مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی که انتخابات به صورت حزبی برگزار می شود بیشترین نوع تبلیغات با حضور نامزدها و یا نمایندگان آنها در جمع شهروندان و ایراد سخنرانی انجام می پذیرد ، اتفاقی که در چند سال اخیر در کشور ما نیز آغاز شده ، اما فراگیر نشده و میتواند بسیار جدی تر و با انرژی و زمان گذاری بیشتری دنبال گردد.

۸ – مطبوعات و جراید

استفاده از منابع بومی و محلی در حوزه نشر و مطبوعات ، که باید با تعیین نرخ جامع و رعایت اصل عدالت برای تمامی نامزدها بدون جبهه گیری های جناحی اتفاق بیافتد و بی شک با فراجناحی عمل کردن مطبوعات و جراید تأثیرات بسیار سازنده ایی در روزنامه های محلی ، هفته نامه ها و مجلات شهرستانی خواهد افتاد و آنها که همواره دغدغه ی بودجه و اعتبار دارند می توانند جایگزین خوبی برای حذف بخش عظیمی از ملزومات چاپی در طول مدت تبلیغات انتخاباتی گردند.

 

۹ – تبلیغات دیجیتال و مولتی مدیا

استفاده متوازن با رعایت جلوگیری از زیاده روی در بهره گیری از فایل های تصویری و چند رسانه ایی ( مولتی مدیا) ،پاورپوینت ، فیلم ، عکس و انیمیشن در قالب سی دی و دی وی دی و حتی انتشار این نوع تبلیغات در اینترنت بی شک در بسیاری از موارد تخریبی در محیط زیست و اتلاف منابع مالی موثر و برای مخاطبین جذابیتی فراتر از اقلام دو بعدی مانند پوستر ، برشور ، تراکت و .. دارند.

۱۰ – چاپ کتاب

تهیه و انتشار کتاب جامع که تمامی اهداف و برنامه های نامزدها در آن باشد و به عنوان مرجع در اختیار مشتاقان و مخاطبین قرار گرفته ، که علاوه بر اسراف در چاپ جداگانه ی هر یک از نامزدها به مخاطب این امکان را میدهد تا به مقایسه اهداف و برنامه ی نامزدها در هر حوزه بپردازد ، کاری که میتواند به عنوان یک مرجع جامع در هر شهرستان توسط ستاد مربوطه برای برنامه ریزی و نظارت بر تبلیغات انجام پذیرد .

۱۱ و ..

و بسیاری راهکارکای دیگر که در کنار موارد یاد شده نیاز به بحثی کارشناسانه دارد ، که جزئیات آنها در قالب این مقاله نمی گنجد و از حوصله خوانندگان گرامی نیز خارج است.

اما باید اذهان داشت که ما همواره به دنبال ساده ترین روش ها و به قول معروف بی دردسر ترینها هستیم بدون آن که کمی با اندیشه به راهی برسیم که بتوانیم بیشترین بهره مندی ، اثر گذاری و جذب را داشته و از اتلاف منابع مالی و زیست محیطی جلوگیری نمائیم .

امید است تا نامزدهای انتخاباتی با دیدی متفاوت از آنچه که در تبلیغات در ذهن شان نقش بسته پای به میدان رقابتی سالم گذاشته و در حفظ سرمایه های ملی و جلوگیری از اسراف همت ورزند.

 

ادامه دارد …

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب