امروز: سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 
تاريخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ کد خبر: 5181
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل:

معتقدیم کار در حوزه فرهنگ و هنر به خاطر ظرافت هایی که در این بخش نهفته است نیازمند حمایت و عنایت خاص است و کار کردن در چنین فضایی بالطبع ظرافت خاص خودش را دارد .

 

عکس محمدی رئیس ارشاد۳۳۳۳

 

عیسی محمدی فیروزجایی کارشناس ارشد جامعه شناسی بیش از ۱۷ سال است که کارش را در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز و در شهرهای مختلف استان فعالیت نموده است. وی حدود ده سال از فعالیتش را در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به عنوان مسئول دبیرخانه شورای فرهنگی استان گذراند. کار اشتراکی در زمینه مقاله و کتاب و تاسیس انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه مازندران به همراه تعدادی از اساتید دانشگاهی را می توان از جمله فعالیت ها جانبی محمدی برشمرد. وی حدود یک سال و اندی است که ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل را عهده دار شده است و در این یک سال اتفاقات خوشایندی در این شهر رخ داد از درخشش هنرمندان بابلی در عرصه بین المللی و ملی تا راه اندازی و ایجاد مراکز فرهنگی هنری. راه اندازی تنها سینما هنر و تجربه در شمال کشور از جمله این اقدامات است  که مورد اقبال مردم بابل و دیگر شهرهای مازندران قرار گرفت.

به همین بهانه گفتگویی را با محمدی فیروزجایی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل انجام دادیم .آنچه در زیر می آید چکیده ای است از این گفتگو.

فعالیت در بابل  با آن همه سابقه درخشان هنری و فرهنگی چه حسی دارد؟

کار کردن در شهر بابل به خصوص در حوزه هنری و فرهنگی برای من یک افتخار است . بابل یک شهری بزرگ است با مردمانی بزرگ که به هر طرف آن نظر کنی مملو از ذخایر علمی، فرهنگی و فکری است و هر یک سرمایه ای ارزشمند برای این شهر، استان و کشور محسوب می شوند بنابراین نه تنها برای من بلکه برای هرکسی فعالیت در این شهر یک فرصت و افتخار به حساب می آید.

از سینما هنر و تجربه بگویید. به نظر می رسد با راه اندازی آن یک شادابی و پویایی به شهر بابل تزریق شده و تا حدودی سینمای بابل از حالت خلسه خارج شد. نظرتان در این خصوص چیست؟

سینمای هنر و تجربه با نگاه و توجه به ظرفیت های خوب هنرمندان بابل به ویژه در حوزه سینما راه اندازی شد. به عبارتی این سینما با توجه به ظرفیت هایی چون برگزاری چندین دوره جشنواره بین المللی فیلم وارش به میزبانی بابل که اکنون یک نشان معتبر در حوزه سینما به حساب می آید و از طرف دیگر درخشش هنرمندان جوان بابلی در جشنواره بین المللی فیلم فجردر این شهر استقرار یافت. هم مخاطب خاص دارد و هم مخاطب عام و اگر استقبال بالایی را شاهد هستیم به خاطر وجود همین مخاطبان است. لذا در اینجا می خواهم سپاسی داشته باشم هم از مسئولین شهرستانی که درفرآیند استقرار این سینما در یک شرایط بهتر و مناسب  کمک کردند و هم از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و گروه سینمای هنر و تجربه کشور که با استقرار آن در بابل موافقت کردند. ضمن اینکه باید از حسن توجه معاونت سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت تجهیز این سینما با جدیدترین امکانات فنی جهت بهره مندی علاقمندان هم قدردانی ویژه نمایم.

تعامل بین هنرمندان بابلی با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  را چگونه می بینید؟

نگاه ما بر دو محور استوار است یکی بر اساس اقتصاد مقاومتی و مولفه های آن و دیگری اکتفا به توانمندی های درونی جامعه و دانش بنیان بودن آن. با توجه به نگاه خوب دولت در فراهم کردن فضای کافی جهت حضور و نقش آفرینی هنرمندان ما هم تلاش کردیم بر همین اساس رابطه خود را با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تنظیم کنیم.

به عنوان متولی هنرمندان جهت ایجاد فضاهای هنری و فرهنگی مورد نیاز شهر چقدر تلاش داشتید و چه اولویتی در این زمینه قائل هستید؟

سعی ما خدمت به همه هنرمندان است اما معتقدیم کار در حوزه فرهنگ و هنر به خاطر ظرافت هایی که در این بخش نهفته است نیازمند حمایت و عنایت خاص است و کار کردن در چنین فضایی بالطبع ظرافت خاص خودش را دارد . تلاش ما کمک کردن به جوانان به شکل خدمت نظامند به جامعه است و سعی کردیم کار ما توام با مسئولیت و شفافیت باشد زیرا در این صورت می توانیم پاسخگو باشیم. تشکیل انجمن های ادبی و خوشنویسان و استقرار دفتر این دو در مجتمع اداره فرهنگ و ارشاد، راه اندازی خانه فرهنگ دیجیتال و بهره برداری سینما هنر و تجربه از کارهایی است که صورت گرفته و در صدد هستیم تا در خصوص تجهیز گالری مجتمع و سالن آمفی تئاتر و نیز ساخت پلاتو نمایش نیز اقداماتی انجام دهیم.

به نظر شما مهمترین اقدامی که در حال حاضر می تواند به توسعه هنر و فرهنگ بابل کمک کند، چیست؟

ورود خیرین به عرصه هنر بهترین کار در شرایط کنونی است. ما به کمک  انسان های خیر و نیک اندیش نیاز مبرم داریم. همان طور که خیرین در حوزه ساخت بناهای آموزشی، علمی ، بهداشت و سلامت ورود کردند لازم است به عرصه هنر هم وارد شوند. خیرین بابلی در سطح استان و کشور پیشرو هستند و خواسته ما این است تا با حمایت آنان سرمایه های فکری و فرهنگی و پیشینه های ارزشمند این دیار که قابل توجه هم می باشد مورد تحقیق  وپژوهش قرار گیرد و در قالب های ادبی، هنری و سینمایی بتواند انتشار یابد و در دسترس عموم علاقمندان قرار گیرد . ما در بابل دارای سرمایه های ارزشمندی هستیم که باید شکوفا شوند و مورد استفاده جامعه قرار گیرند لذا باید فضا را به سمتی ببریم که هنرمندان با آرامش بیشتری فعالیت کنند و در کنار آن از فرصت ها نیز برای اجرای برنامه های متناسب با ظرفیت و توان خود بهره بگیریم.

 

به عنوان سوال آخر تعالی فرهنگ چقدر در تعالی یک جامعه تاثیرگذار است؟

ببینید ما در دوره ای زندگی می کنیم که فرهنگ اساس همه فعالیت های یک جامعه به شمار می آید حتی کارهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و آموزشی بر این پایه استوار است. اگر جامعه ایی به فرهنگ خود دلبسته باشد و نسبت به پیشینه عمیق فرهنگی خویش آگاه و آشنا باشد بی شک در مواجهه با فرهنگ های دیگر به ویژه فرهنگ های غالب، می تواند خودش را حفظ کند و با توجه به قدرت درونی فرهنگش در مقابل هجمه فرهنگ سلطه گر ایستادگی نماید.

 

منبع : هفته نامه روجا

 

 

اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب

آمار بازديد