امروز: یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
 
تاريخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ کد خبر: 871

هنوز چند هفته ای از همه گیر شدن انواع مختلف کلیپ "هپی" خصوصا نمونه داخلی اش نگذشته بود که این بار یک کلیپ رقص دو دختر در حین رانندگی از داخل ایران، به شهرت جهانی دست یافت!

پیشرفت مولتی مدیا و فضای ارتباطات مجازی این روزها باعث دردسر شده است و تاثیر پذیری زیاد جوانان از فیلم‌هایی که به عنوان ویدوئو کلیپ در فضای مجازی پخش می شوند و گاهی نیز از طریق بلوتوث به گوشی های شخصی تلفن همراه راه می یابند می رود تا به یکی از مشکلات اساسی فرهنگی-اجتماعی کشور تبدیل شود.

به گزارش گروه فرهنگی “صراط“، هنوز از یادها نرفته است که دورانی تنها سیما مرجع تصویری اطلاع رسانی به مردم بود و نه اینترنت جامعیت داشت و نه خبری از ماهواره و رسانه های مجازی بود.

در آن روزها تبلیغی از یک شرکت تولید کفش که نشان می داد با پوشیدن کفش تولیدی آن می توان در هوا پرواز کرد باعث مرگ یک کودک 8 ساله شد که می خواست  با پوشیدن این کفش با این برند در هوا راه برود.

 


صحنه ای از کلیپی که بارها از آن تقلید شد

 

از همان زمان بود که تاثیر گذاری تصویر و رسانه بر روی کودکان، نوجوانان و جوانان بسیار مورد توجه قرار گرفت اما این روزها با پیشرفت تکنولوژی این مساله نمود بیشتری پیدا کرده است و تقلید های کورکورانه از ویدئو کلیپ هایی که در فضای مجازی ساخته  می‌شوند می رود به معضلی اساسی برای اجتماع تبدیل شود.

به این ترتیب است که از  ویدئوهای خشونت بار گرفته تا تقلید و بازسازی فلان ترانه غربی تاثیرات منفی زیادی روی نسل جوان ایرانی می‌گذارد.

به عنوان مثال، همین چند وقت پیش بود که کلیپی از دو دختر که هنگام رانندگی مشغول زمزمه کردن و انجام حرکات خاص با ترانه یک خواننده لوس انجسی بودند منتشر شد که در انتها با تصادف همراه شد و تصاویری هم از این دو دختر در حالی که در بیمارستان بستری هستند روی خط رفت.

بعد از این اتفاق چند ویدئوی تازه در فضای مجازی انتشار یافت که از این دو دختر تقلید و صحنه های خطرناکی خلق کرده بودند. تا جایی که رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران در این خصوص اعلام کرد: موضوع تصادف دو دختر جوان که به دلیل بی توجهی به قوانین و هنگام خواندن آهنگ دچار حادثه شدند پیگیری می‌کنیم.

 

سرهنگ صلاح الدین زینی در واکنش به انتشار تصاویر صحنه تصادف دو دختر جوان در پایتخت و انتشار گسترده آن در شبکه های اجتماعی اظهار داشت: این تصادف به پلیس پایتخت اطلاع داده نشده است اما در صورتی که اطلاعاتی در این باره به دست آوریم این موضوع را پیگیری می کنیم. خوشبختانه این دو دختر جوان از حادثه ای سهمگین جان سالم به در بردند اما باید بدانند که مرتکب تخلف شدند و با تخلفات آنها برخورد می شود.

وی ادامه داد: همانگونه که در فیلم مشخص بود این افراد بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی اقدام به فیلمبرداری در خودرو کرده و حواس راننده به هیچوجه به رانندگی نیست، این در حالی است که سرنشین دیگر خودرو نیز از کمربند ایمنی استفاده نکرده بود که با توجه به شدت حادثه این موضوع می توانست صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد کند.

 


تولید تصایر گرافیکی مرتبط با این کلیپ تنها چند روز بعد از انتشار گسترده

 

وی در مورد اینکه پس از انتشار این تصاویر عده ای از افراد قصد بازسازی این صحنه را دارند تاکید کرد: به تمامی جوانان در مورد این اقدامات هشدار می‌دهم چرا که ممکن است انجام این حرکات صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از تمامی جوانان درخواست دارم از این اقدامات خودداری کنند چراکه پلیس در صورت مشاهده این گونه رفتارها با آنها به صورت قانونی برخورد می کند.

به نظر می رسد فارغ از درست یا غلط بودن کار ابداع کننده گان کلیپ اول و چگونگی نحوه برخورد با انها نکته اساسی اینجاست که تعداد این نوع کلیپ ها روز به روز در حال افزایش است و تاثیر پذیری جوانان هم از انها روز به روز بیشتر می شود و اگر چاره ای در این خصوص اندیشیده نشود مشکلات زیادی در راه خواهد بود.


بازتاب کلیپ در آمریکا!!/چند نفر به بازسازی کلیپ دو ایرانی می پردازند
اشتراک گذاری مطلب
[Ask] [Facebook] [Google] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها

آرشیو مطالب

آمار بازديد